تحدیدهای تکراری

با این‌که انجمن واردکنندگان تلفن‌همراه در گفت‌وگو با رسانه‌های حوزه فناوری چنین موضوعی را تکذیب کرد اما شیائومی واکنش رسمی به آن نشان نداده‌ بود.

حالا سخنگوی این کمپانی گفته چنین کاری به‌طور موقت و برای بررسی احتمال قاچاق دستگاه‌ ها صورت گرفته و کشور خاصی هدف شیائومی نبوده‌ است.

اصل ماجرا از کجا آب می‌خورد؟

قبل از این‌که این موضوع را دقیق‌تر بررسی کنیم لازم است بدانید سخنگوی شیائومی در گفت‌وگو با خبرگزاری گلوبال تایمز گفته‌است که هدف از قفل‌ کردن گوشی‌ های شیائومی توسط شرکت؛ دستیابی به اطلاعات درباره قاچاق گوشی‌ ها در مناطق خاکستری و محافظت از داده‌های کاربران بوده‌است.

شیائومی گفته به‌طور موقت برخی گوشی‌ها را قفل‌کرده تا از قاچاق آنها جلوگیری کند و این موضوع را که قاچاق احتمالی می‌تواند به حریم‌خصوصی و حقوق کاربران آسیب وارد کند، مورد بررسی قرار دهد. حالا که این کمپانی چینی توانسته به نتایج موردنیازش دست پیدا کند، قفل گوشی‌هایی را که تحت تاثیر این برنامه بودند، می‌توان باز کرد.

اما اصل ماجرا این است که این شرکت به دلیل گسترش بازار خود در ایالات‌متحده‌آمریکا ناچار شده به برخی قوانین این کشور تن دهد. قوانینی که تحریم کشورهایی نظیر ایران و سوریه و… هم گاهی شامل آن می‌شوند.

طبق گزارشی که XDA-Developers، منتشر کرده شیائومی در شرایط استفاده از محصولاتش، رسما اعلام کرده‌است خود را به رعایت قوانین کنترل صادرات ایالات‌متحده‌آمریکا متعهد می‌داند.

اگرچه شیائومی رسما این موضوع را رد کرده اما تعدادی از کاربران سایر کشورهای تحریم‌شده در انجمن‌های XDA-Developers اعلام کرده‌اند که با مشکل لاک‌شدن تلفن‌همراه شیائومی خود روبه‌رو شده‌اند.

نکته جالب این‌که شیائومی فقط در کشورهای تحریمی آمریکا، به دنبال یافتن اطلاعاتی درباره قاچاق در بازارهای خاکستری بوده‌است. جالب است بدانید این شرکت چینی در یک سال اخیر سهم خود را به بیش از ۳۰درصد بازار تلفن‌همراه ایران رسانده‌است.

ایران باید چه کند؟

طبق آمارهایی که در ماه‌های گذشته از سوی دبیر شورای عالی فضای مجازی ارائه شده‌است، گوگل سالانه صدهامیلیارد تومان در ایران درآمد دارد اما نزدیک به ۴۴درصد خدمات این سرویس‌دهنده برای کشور ما مسدود است.

با این وصف اما به دلیل نبود استقلال در خدمات کاربردی فضای مجازی، عدم اعمال حاکمیت سایبری، شاهد وابستگی کامل کشور به سرویس‌ها و خدمات گوگل هستیم. تصمیمات گوگل درباره پلتفرم‌های ایرانی، هزینه‌ای برای او ایجاد نمی‌کند و در صورت ادامه دادن به این تحریم‌ها کسب و کارهای ایرانی با چالشی جدی مواجه خواهندشد.

کارشناسان حوزه فناوری معتقدند سطح وابستگی ما به گوگل در حدی است که حتی سرویس‌های داخلی در حوزه اپلیکیشن‌های حمل و نقل و حتی اپ‌های بانکی نیز روی گوگل‌ پلی سرویس توسعه یافته‌اند و در صورت ادامه تحریم‌ های گوگل، حتی اپلیکیشن‌هایی که روی دستگاه کاربر نصب می‌شود نیز با مشکل مواجه خواهدشد.

مانند آنچه پیش از این اتفاق برای اپلیکیشن‌هایی مثل هاتگرام و تلگرام طلایی رخ داد و گوگل با استناد به بحث‌های امنیتی و به بهانه این‌که این اپلیکیشن‌ها جاسوس‌افزار هستند، به راحتی آنها را از گوشی کاربران حذف کرد.

به اعتقاد صاحب‌نظران این حوزه؛ به دلیل نبود استقلال در فضای مجازی و اتکای بیش از حد کشور به گوگل و کمپانی‌های بزرگ دیگر، حتی این امکان نیز وجود دارد که گوگل از ارائه نسخه اندروید به تولیدکنندگان تلفن‌همراه که به ایران گوشی وارد می‌کنند، خودداری کند. اقدامی که از اوایل سال2021 در مقابل چین صورت گرفته‌است.

  بهترین دوربین گوشی شیائومی در کلاس‌های قیمتی متفاوت (آذر ۱۴۰۱)

البته محمدجواد آذری جهرمی، وزیر سابق ارتباطات درباره اقدامات جدید گوگل درمقابل اپلیکیشن‌های ایرانی، انتشار خبر رونمایی از اندروید کاستومایز شده ایرانی را عاملی بازدارنده در این زمینه دانسته‌بود که باعث می‌شود گوگل عقب نشینی کند.

او این موضوع را از فواید شبکه ملی اطلاعات می‌دانست که تاثیرات تحریم‌های حوزه فناوری علیه ایران را کاهش می‌دهد.

عیسی زارع پور، وزیر ارتباطات دولت جدید هم در این باره گفته‌است: اگر ما ابزار یا زیرساخت‌های انتشار و توزیع اپلیکیشن‌های خودمان را نداشتیم الان با مشکلات جدی روبه‌رو می‌شدیم و هزاران کسب و کار با مشکل مواجه می‌شدند؛ درحالی‌که الان ما ابزار مناسب را در اختیار داریم و با دست پر می‌توانیم مذاکره کنیم و معطل دیگران نیستیم تا برای ما تعیین‌تکلیف کنند و این مایه خوشحالی است. به نظر می‌رسد اگر مقابل تحریم اقدامی نکنیم اتفاقی که در سایر حوزه‌ها مثل دارو و نفت افتاد، در حوزه فناوری هم رخ می‌دهد.

ایجاد حکمرانی فضای مجازی در کشور نیازمند همفکری، اجماع مشترک و نیز تدوین یک مدل اقتصادی است که بتوان قوی‌تر با تحریم‌های بی‌دلیل مقابله کرد.

تحریم تازگی ندارد

حتما می‌دانید کشورها اولین باری نیست ایران را به شیوه‌های گوناگون تحریم می‌کنند. در همین هفته اخیر که ماجرای گوشی‌های شیائومی در ایران داغ شده بود، گوگل‌پلی برای چندمین بار برخی از اپلیکیشن‌های پرکاربر ایرانی را حذف کرد البته این ماجرا هم تازگی ندارد و این دومینو از حدود چهار سال قبل آغاز شد.

زمانی که شرکت اپل در سپتامبر ۲۰۱۶، با فرمان دونالد ترامپ، رئیس‌جمهور وقت آمریکا برای تحریم علیه ایران، برخی اپلیکیشن‌های ایرانی را از اپ‌استور حذف کرد.

موضوع حذف اپلیکیشن‌های ایرانی از اپ‌استور حل نشده‌بود که گوگل نیز به فاصله‌ دو هفته پس از اپل و در اقدامی مشابه، برخی نرم‌افزارهای ایرانی را از گوگل‌ پلی (فروشگاه آنلاین نرم‌افزارهای اندرویدی) با توجیه مشابه تحریم‌های دولت آمریکا علیه ایران حذف کرد البته همان زمان هم محمدجواد آذری جهرمی، وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات دولت قبل اعلام کرد حذف برنامه‌های ایرانی از اپ‌استور را به‌طور قانونی پیگیری می‌کند.

اتفاقی که البته هیچگاه رخ نداد. البته گوگل تنها برای زمانی خاص و در همان سال اقدام به حذف اپ‌های ایرانی کرد ولی پس از دوره‌ای نسبتا کوتاه، شرایط به حالت عادی بازگشت.

اخیرا اما بار دیگر در ادامه مشکلات پلتفرم‌های ایرانی به دلیل تحریم‌ها، اخبار جدیدی از حذف چند اپلیکیشن‌ ایرانی نظیر آپارات، فیلیمو و بلد از گوگل‌پلی به گوش رسیده‌است.

روابط عمومی این اپلیکیشن‌ها اعلام کرده‌اند که مدتی پیش ایمیلی مبنی‌بر عدم امکان استفاده از گوگل‌ پلی به‌دلیل بند ۱۶.۵ قوانین توسعه‌دهندگان دریافت کردند.

سیده‌ زهرا حسینی – خبرنگار / ضمیمه کلیک روزنامه جام جم

عضویت در کانال تلگرام خبربان

منبع: جام جم آنلاین

کلیدواژه: شیائومی
گوشی های شیائومی
تحریم های گوگل
گوگل پلی
حوزه فناوری
اپلیکیشن ها
فضای مجازی
تلفن همراه
تحریم ها

درخواست حذف خبر:

«خبربان» یک خبرخوان هوشمند و خودکار است و این خبر را به‌طور اتوماتیک از وبسایت jamejamonline.ir دریافت کرده‌است، لذا
منبع این خبر، وبسایت «جام جم آنلاین» بوده و سایت «خبربان» مسئولیتی در قبال محتوای آن ندارد. چنانچه درخواست حذف این خبر را دارید، کد ۳۳۱۵۶۸۰۵ را به همراه موضوع به شماره ۱۰۰۰۱۰۰۲۲۱۰۰ پیامک فرمایید. لطفاً در صورتی‌که در مورد این خبر، نظر یا سئوالی دارید، با منبع خبر (اینجا) ارتباط برقرار نمایید.

با استناد به ماده ۷۴ قانون تجارت الکترونیک مصوب ۱۳۸۲/۱۰/۱۷ مجلس شورای اسلامی و با عنایت به اینکه سایت «خبربان» مصداق بستر مبادلات الکترونیکی متنی، صوتی و تصویر است، مسئولیت نقض حقوق تصریح شده مولفان در قانون فوق از قبیل تکثیر، اجرا و توزیع و یا هر گونه محتوی خلاف قوانین کشور ایران بر عهده منبع خبر و کاربران است.

شرط مهم پرداخت سود سهام عدالت

  آموزش ساخت اکانت گوگل در گوشی‌های اندروید

خبر خوش برای بازنشسته‌ها/ افزایش حقوق جدید در راه است

یارانه جدید چه زمانی واریز می‌شود؟

قیمت طلا و سکه در ۱۹ اسفند ۱۴۰۰/ سکه ۱۲ میلیون و ۱۸۰ هزار تومان شد

مجری سرشناس رادیو و تلویزیون درگذشت

خبر بعدی:

جدیدترین تصاویر از گوشی‌های پرچمدار شیائومی ۱۲ و شیائومی ۱۲ پرو

فرارو- رندر‌های منتشر شده از Xiaomi 12 و Xiaomi 12 Pro طراحی این دو پرچمدار را کاملا نشان می‌دهد. این گوشی‌ها دارای یک سوراخ پانچ در بالای نمایشگر، سیستم دوربین سه گانه در پنل پشتی، حسگر اثرانگشت زیر نمایشگر و سه گزینه رنگی متفاوت هستند. گوشی‌های پرچمدار سری ۱۲ شیائومی قرار است در ۱۵ مارس (۲۴ اسفند) عرضه شوند.

به گزارش فرارو، شرکت شیائومی قصد دارد گوشی‌های پرچمدار شیائومی ۱۲، شیائومی ۱۲ پرو و شیائومی ۱۲ ایکس را در ۱۵ مارس (۲۴ اسفند) در سطح جهانی معرفی کند. این دستگاه‌ها ابتدا در دسامبر ۲۰۲۱ در چین راه اندازی شدند و با سخت افزار‌های برتر عرضه می‌شوند. شیائومی ۱۲ و شیائومی ۱۲ پرو جزو اولین گوشی‌هایی هستند که با چیپست پرچمدار اسنپدراگون ۸ نسل ۱ عرضه می‌شوند، در حالی که شیائومی ۱۲ ایکس با تراشه اسنپدراگون ۸۷۰ عرضه می‌شود. رندر‌های منتشر شده توسط وبسایت خبری 91mobiles نشان می‌دهند که این گوشی‌ها طراحیِ مشابهی با مدل‌های عرضه شده در بازار چین دارند، با این تفاوت که در پنل پشتی آن‌ها نشان تجاری “5G” درج شده است.

طراحی شیائومی ۱۲ و شیائومی ۱۲ پرو

شیائومی ۱۲ و شیائومی ۱۲ پرو طراحیِ مشابهی دارند. آن‌ها دارای یک سوراخ پانچ مرکزی در بالای نمایشگر برای قرار دادن دوربین سلفی هستند و حاشیه‌های باریک دارند. در حالی که مدل استاندارد شیائومی ۱۲ دارای صفحه نمایش تخت در پنل جلویی است، مدل پرو با لبه‌های کمی خمیده عرضه می‌شود. حاشیه پایینی زیر صفحه نمایش نیز باریک است. دکمه تنظیم صدا و دکمه پاور در سمت راست قرار دارند و در لبه سمت چپ دکمه‌ای قرار نگرفته است. با توجه به رندر‌ها به نظر می‌رسد قاب این دو گوشی از فلز ساخته شده باشد.

به گزارش فرارو، در پنل پشتی، سیستم دوربین سه گانه دیده می‌شود که در یک ماژول مستطیلی چیده شده اند. سنسور اصلی ۵۰ مگاپیکسلی دارای یک بریدگی بزرگ است، در حالی که دو سنسور دیگر لنز‌هایی با اندازه معمولی دارند. در پنل پشتی دستگاه برند شیائومی و عنوان 5G ذکر شده است. در حالی که پایین قاب در تصاویر نشان داده نمی‌شوند، می‌دانیم که پورت Type-C، میکروفون اصلی و بلندگو، قاعدتا در پایین قرار گرفته اند. همچنین به نظر می‌رسد این گوشی‌ها دارای یک حسگر اثر انگشت در زیر صفحه نمایش برای تأمین امنیت هستند. شیائومی ۱۲ و ۱۲ پرو در رنگ‌های مشکی، آبی و بنفش عرضه می‌شوند.

  تلویزیون هوشمند شیائومی Mi TV 4S با اندازه 55 اینچ و وضوح 4K معرفی شد

مشخصات شیائومی ۱۲

گوشی شیائومی ۱۲ دارای صفحه نمایش ۶.۲۸ اینچی FHD+ AMOLED با نرخ تازه سازی ۱۲۰ هرتز، سوراخ پانچ مرکزی، محافظ Corning Gorilla Glass Victus و گواهی +HDR10 است. این گوشی پرچمدار از پردازنده Qualcomm Snapdragon 8 Gen 1 به همراه پردازنده گرافیکی Adreno پشتیبانی می‌کند. این پردازنده با حداکثر ۱۲ گیگابایت رم LPDDR5 و ۲۵۶ گیگابایت حافظه داخلی UFS 3.1 جفت می‌شود. این گوشی دارای سیستم عامل اندروید ۱۲ و رابط کاربری MIUI 13 نیز می‌باشد.

چنان که گفتیم گوشی شیائومی ۱۲ دارای سیستم دوربین سه گانه در پنل پشتی است. این سیستم شامل سنسور ۵۰ مگاپیکسلی IMX766 سونی با قابلیت OIS (لرزش‌گیر اپتیکال تصویر)، سنسور ۱۳ مگاپیکسلی فوق عریض با میدان دید ۱۲۳ درجه و سنسور تله فوتو ۵ مگاپیکسلی با زوم اپتیکال ۳ برابر و قابلیت OIS می‌شود. از طرفی در پنل جلویی این دستگاه یک سنسور ۳۲ مگاپیکسلی برای گرفتن سلفی و چت تصویری وجود دارد.

این دستگاه دارای باتری ۴۵۰۰ میلی آمپر ساعتی با شارژ سریع ۶۷ واتی و پشتیبانی از شارژ سریع بی سیم ۵۰ واتی است. پشتیبانی از شارژ دوم بی سیم ۵۰ واتی نیز وجود دارد. ویژگی‌های اتصال این گوشی پرچمدار شامل 5G، 4G LTE، Wi-Fi 6E، NFC، بلوتوث ۵.۲، GPS و پورت USB Type-C است. دیگر امکانات این دستگاه حسگر اثر انگشت در صفحه نمایش برای تأمین امنیت، سنسور مادون قرمز، بلندگو‌های دوگانه، صدای Hi-Res، قابلیت Dolby Atmos و تنظیم Harman Kardon می‌باشد.

مشخصات شیائومی ۱۲ پرو

گوشی شیائومی ۱۲ پرو دارای صفحه نمایش بزرگ ۶.۷۳ اینچی 2K AMOLED با نرخ تازه سازی ۱۲۰ هرتز، سوراخ پانچ مرکزی، نرخ نمونه برداری لمسی ۴۸۰ هرتز، روشنایی حداکثر ۱۵۰۰ نیت، کنتراست ۸۰۰۰۰۰۰ به ۱ و محافظ Corning Gorilla Glass Victus است. همانند شیائومی ۱۲، شیائومی ۱۲ پرو نیز دارای پردازنده Qualcomm Snapdragon 8 Gen 1 به همراه با پردازنده گرافیکی Adreno، حداکثر ۱۲ گیگابایت رم و ۲۵۶ گیگابایت حافظه داخلی است.

این گوشی دارای باتری ۴۶۰۰ میلی آمپر ساعتی با پشتیبانی از شارژ سریع ۱۲۰ واتی است. ویژگی‌های اتصال این دستگاه شامل 5G، 4G LTE، Wi-Fi 6E، NFC، بلوتوث ۵.۲، GPS و پورت USB Type-C می‌شود. این گوشی روی رابط کاربری MIUI 13 مبتنی بر اندروید ۱۲ اجرا می‌شود. حسگر اثر انگشت زیر نمایشگر، سنسور مادون قرمز، بلندگو‌های دوگانه، صدای Hi-Res، Dolby Atmos و تنظیم Harman Kardon از دیگر ویژگی‌های این دستگاه می‌باشد.

گوشی شیائومی ۱۲ پرو نیز مانند مدل استاندارد دارای دوربین‌های سه گانه در پنل پشتی است، ولی سنسور‌های آن‌ها متفاوت است. دوربین‌های مدل پرو شامل لنز اصلی ۵۰ مگاپیکسلی با دیافراگم f/1.9 و قابلیت OIS (لرزش‌گیری اپتیکال تصویر)، لنز دوم ۵۰ مگاپیکسلی فوق عریض با میدان دید ۱۱۵ درجه و لنز سوم تله فوتو ۵۰ مگاپیکسلی با زوم اپتیکال ۲ برابر می‌شود. یک فلاش LED نیز در کنار این دوربین‌ها قرار دارد. در نقطه مقابل، در پنل جلویی یک دوربین سلفی با لنز ۳۲ وجود دارد.

منبع: 91mobiles